Zdeněk Burian - výstava s besedou pro 1. stupeň

Zdeněk Burian

11. 2. 1905 – 1. 7. 1981

Český malíř, světová ikona ilustrace a paleoartu

Jméno malíře Zdeňka Buriana je a navždy zůstane spojené s ilustracemi dobrodružných knih a také se světem umělecké rekonstrukce pravěké přírody, tzv. paleoartu.

Jistě si mnozí z nás vzpomenou na knihy Karla Maye, Julese Verna, Eduarda Štorcha, příhody Tarzana nebo Mauglího a v neposlední řadě na Robinsona Crusoe. Svět příběhů se spojil s genialitou Burianových obrazů a utvářel tak fantazii čtenáře.

Svět pravěku, to bylo po mnoho let spojení Burian – Štorch, od Lovců mamutů až po Osadu havranů. Mnozí pamatují slavné Burianovy obrazy z pravěku jako nástěnné obrazy ve školách.

Burian dávno před velkofilmy Jurský park a Jurský svět stvořil bez počítačů a triků obraz pravěku, který dodnes fascinuje.

Přivítal jsem možnost připravit malou výstavku o umělci ve vestibulu školy a následně jsem s osobou a dílem Zdeňka Buriana seznámil všechny žáky 1. stupně. Povídali jsme o knížkách, o Vinnetouovi, Mauglím, Tarzanovi, Robinsonovi i o pravěku. Cílem bylo probudit v žácích zájem jak o Buriana, tak především o četbu. A nemusí to být jen dobrodružství. Burian ilustroval i životopis svatého Václava nebo Babičku.

Každý také dostal na památku obrázek jedné pravěké obludy. Pokud vše dobře dopadne, budeme mít ve škole velkou výstavu Zdeňka Buriana, která bude nejen pro žáky školy, ale pozveme i zákonné zástupce.

Obrázek galerie -